© 2020 PŘESTUPNÍ STANICE

Chelčického 17, Praha 3
nebo na účet 2801087176/2010

DALŠÍ INFORMACE O PROJEKTU

Přestupka je určena všem, kdo chce vystoupit z předem vyšlapaných cestiček, těm kteří se chtějí rozvíjet, pracovat, přinášet vlastní podněty, potřebují pomoci s vlastními projekty nebo jen najít komunitu, ve které se mohou cítit bezpečně a sami sebou.

 

Obchod a společenský prostor, který přináší jiný pohled na konzumní společnost

Konzumní nastavení společnosti nás často vede k opomíjení našich vlastních hodnot, a svádí nás k cestám, které jsou mnohdy z dlouhodbého hlediska neudržitelné a elitářské. My jsme ale přesvědčeni, že i v rámci toho systému můžeme vytvořit prostor, který by fungoval legálně a zároveň na  základě hodnot a přístupů, kterým pevně věříme. 


Respekt, vzájemná solidarita, etický a udržitelný životní styl

Čím přesně měníme pohled?Prodavači jsou lidé, keří jsou společností vnímaní jako "ti nezařaditelní"

Přestupní stanice je tedy obchod s oblečením, kde v roli prodavače na přechodnou dobu zaměstnáváme lidi bezdomova. Ti  jsou společností, často vnímaní jako ti “nezařaditelný”, či ti co nechtějí pracovat. U nás naopak ukazují, že to tak není, navíc postupně znovu získávají zodpovědnost, sebehodnotu, a urovnávají si svou stávající situaci, tak aby byli v budoucnu opravdu schopni postavit se sami na vlastní nohy.

 

Lokální darované věci 

Je opravdu eko, dovážet secondhandové věci z jiných zemí?

Módní průmysl je jedním z nejproblematičtějších průmyslů doby, jak z etického, tak ekologického hlediska. Proto nechceme vytvářet poptávku po novém. Všechno oblečení v Přestupní stanici je navíc darované místními, tudíž nejenom nevytváříme poptávku po další výrobě oblečení, ale také neznečišťujeme ovzduší dovozem secondhandových oblečení z jiných zemí. Také dáváme lidem prostor k uvědomnělému zacházení s věcmi, které už nechtějí - “s tzv. odpadem”. Všechno darované oblečení probíráme a co se nehodí přímo k nám předáváme do jiných projektů, či charit, které se pro to hodí lépe.  Mnoho dárců nám nejen oblečení daruje, ale rovnou si i nějaký kousek koupí. Tudíž tak trochu v nadneseném slova smyslu fungujeme jako “půjčovna” oblečení jen bez určené doby k vrácení, ale stejně jako v půjčovnách se vytváří se kruh, který minimalizuje poptávku po další výrobě, minimalizuje se odpad azároveň nám dovoluje ukonejšit svůj chtíč a udělat si radost něčím novým bez starostí.


 

Workshopy, přednášky, promítání pro širokou veřejnost

V rámci našich večeních akcí různými způsoby upozorňujeme na různé socio-politické problémy,  a inspirujeme k uvědomnělejšímu životu, případně občanské aktivitě. Nebojíme se ani otevírat velice tabuizovaná témata a předcházet tak problémům s tím spojenými. 

 

Dobrovolná cena za nápoje - co znamená cena?
Co znamená cena? Co všechno platím?

Jsme zvyklý na to, že máme cenu určenou, a nepřemýšlíme nad tím, jestli je cena relevantní, moc nadsazená, či moc pod cenou.  Obě situace jsou ale v konečném důsledku  velice nezdravé pro systém jako takový. Navíc v dnešní době narážíme na poměrné častý fenomén, kdy kupujeme vše, co je ve slevě. Následkem obchodníci snižují náklady na nejmenší možné minimum, klesá kvalita i ohodnocení práce zaměstnanců. Co se ale stane, když cenu nebudu mít stanovoenou ? Jakou hodnotu pro mě opravdu to víno, či jiný produkt má ? Jaké jsou jeho náklady a koho tím podporuji?

Historie projektu

Základní myšlenka Přestupní stanice vznikla po dvouleté zkušenosti s neziskovou organizací Labre, která na přímo scháněla zaměstnání pro lidi bez domova. Bohužel zkušenost ukázala, že přechod z ulice přímo do zaměstnání je velice náhlý a v kombinaci s nevyřešenou životní situací a jinými osobními problémy se takovýto přechod stal často neudržitelný. Proto vznikla Přestupní stanice, kde jim v bezpečném prostředí pomáháme řešit stávající situaci, získat pracovní návyky, sebehodnotu, zodpovědnost i sebedůvěru.

 
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now