© 2020 PŘESTUPNÍ STANICE

Chelčického 17, Praha 3
nebo na účet 2801087176/2010
 

Přestupní stanice - Bezpečné místo pro všechny

Zkušenost ukázala, že Přestupní stanice se může stát útočištěm prakticky pro kohokoliv. Propojujeme místní komunitu bez ohledu na věk a sociální skupinu. Někteří přichází posedět, zarelaxovat nebo si jen tak popovídat, jiní se aktivně zapojují jako dobrovolníci a díky tomu utváří svět kolem sebe. 

Přestupka je tak určena všem, kdo chtějí vystoupit z předem vyšlapaných cestiček, kteří se chtějí rozvíjet, přinášet vlastní podněty, chtějí pomoc s vlastními projekty nebo jen komunitu, ve které se mohou cítit bezpečně a být sami sebou.

Na Žižkově žiju přes 4 roky, ale nikdy jsem s nikým na ulici prakticky nepromluvil, a  neměl vůbec tušení, jak jsou lidé v mém blízkém okolí

 přátelští a solidární.

Karel

Pracovní místa pro lidi bez domova

Naším cílem je vytvořit bezpečný pracovní prostor pro lidi v tíživé životní situaci. Nabízíme podporu, aby řešení problémů, které s bezdomovectví vznikají, bylo co nejvíce efektivní. Vytváříme společně solidární komunitu, kde si lidé navzájem pomáhají a mohou se spolehnout, že se do budoucna navzájem podrží. Díky tomu mohou opět získat ztracenou sebedůvěru, navázat kontakty s rodinou a opravdovými přáteli.

Kolika lidem poskytujeme přestupní pracovní místo?

V tuto chvíli dokážeme pomoci 4 lidem ročně a nabídnout jim pozici prodavače. Jsou to naši kolegové a stejně jako my, se podílejí na provozních aktivitách, mají zodpovědnost a díky tomu získávají nové schopnosti a zkušenosti. Do budoucna bychom rádi možnosti pracovních pozic rozšířili a do projektu tak zapojili více lidí.

Proč je takové místo nutné?

 

Idea na projekt Přestupní stanici vznikla po dvouleté zkušenosti s neziskovým projektem Labre, který pomáhal lidem bez domova najít tu správnou práci. Ale pokud je potřeba řešit další problémy, především v oblasti dluhů, bydlení, vztahů či zdraví, jen samotná práce nestačí. Aby byl člověk v práci úspěšný, spokojený a samotnou práci si udržel, potřebuje zázemí. A proto jsme tady.

"Potřeboval jsem jen, aby mi někdo věřil"

 

Václav Zitta, 1. přestupkový prodavač

Po 20 letech na ulici navázal vztahy s rodinou, našel bydlení i stálou práci.

Jak to celé začalo

"Před třemi lety, ještě na studiích jsem se rozhodla, že začnu projekt, co bude dávat lidem bez domova práci (...). Bylo to po setkání s jedním pánem na ulici, co mě oslovil s tím, že nechtěl peníze, chtěl práci a mě to dávalo smysl. Navíc tu tou dobou nic podobného nebylo, jenom služby nabízející primární péči.

Rozjeli jsme projekt s dalšími dobrovolníky a s tuctem klientů a dva roky jim pomáhali tu práci získat. Ale mít práci není všechno, když se na vás balí další problémy, naopak je to velká zátěž, která k vám znovu dovede pozornost exekutorů.

A tak jsme s novým týmem založili sociální podnik, který lidi bez domova nebo se zkušeností s bezdomovectvím přímo zaměstnává a dává jim tak bezpečný prostor pracovat na řešení své situace než od nás nastoupí do další, trvalé práce. "

Eva Dudová, zakladatelka projektu

více v rozhovoru pro loveyourhome.cz zde

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now